Kontrola zużycia energii

Wszystko o licznikach przedpłatowych i cenach energii

Kontrola zużycia energii

Czerwiec 12, 2017 Uncategorized 0

Dzięki licznikowi przedpłatowemu łatwo można kontrolować wydatki na prąd. Zanim bowiem z niego będziemy korzystać musimy go zakupić. Warto przy tym wiedzieć, ile dane urządzenie pobiera prądu. Do tego z kolei służy kalkulator energii.

Jaka jest moc urządzenia?

Podstawową informacją jest ta o mocy urządzenia. Wówczas wiemy, ile do pracy energii potrzebuje urządzenie. Nie zawsze jednak taka informacja ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Jako przykład można tu dać komputer stacjonarny. Na zasilaczu możemy znaleźć informacje o mocy około 400W, tymczasem w rzeczywistości przy standardowej pracy pobór energii elektrycznej jest mniejszy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku elektrycznego grzejnika – tutaj pobór będzie mniejszy, jeśli pokrętło będzie ustawione na maksymalną wartość.

Ile kosztuje używanie danego urządzenia?

Najwięcej może nas kosztować korzystanie z lodówki. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jest to urządzenie działające 24 godziny na dobę. Standardowo lodówka o mocy 130W dziennie zużywa 3,12 kWh. Przyjmując, że 1 kWh kosztuje 0,50 zł to dziennie korzystanie z lodówki to koszt 1,56 zł. W skali roku koszt sięga nawet 570 zł. Jeśli chodzi o laptop to korzystając z niego średnio 4 godziny dziennie płacimy za 0,14 zł (moc urządzenia to 70W).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *